17 éves korom óta van szemüvegem (vagyis már 18 éve, hűha), és habár eleinte nagyon szerettem, mégis idővel elröppent a varázsa. Alig vártam, hogy végre kontaktlencsém legyen. Most az idő nagy részében szemüveget hordok, de általában, ha valami érdekesebb programom adódik lencsére váltok. Viszont már nem utálom a szemüveget, mert megtanultam hogyan sminkeljek hozzá úgy hogy az hatásos legyen. Kifejezetten érdekes játszani vele.
Sok éve vadászom a tippeket a szemüveges sminkhez, és találtam is pár olyat, amit aztán felhasználhattam. És persze a saját tapasztalataim és meglátásaim is benne vannak ebben a kis gyűjteményben.
Sok dolog befolyásolhatja, hogy milyen az ideális smink szemüveghez. Az egyik legfontosabb ezek közül maga a szemüveglencse. A hatásos sminkhez (szerintem) elsőként azt kell felismerni, hogy a lencse hogyan befolyásolja a szemfestés megjelenését. Ha ez megy, akkor már rajtad múlik, hogy mihez kezdesz ezzel az információval.
Ha rövidlátó vagy, azaz mínuszos a szemüveged, akkor azt szokták mondani, hogy a szem a lencse mögött kisebbnek látszik, és ezért azt szokták javasolni, hogy fesd ki magad úgy, hogy az nagyítsa a szemet. Én ezt egy kicsit pontosítanám. Ha mínuszos a szemüveged a lencsétől a szem sokkal távolabbinak, és ettől nem csak kisebbnek, hanem mélyebben ülőnek is tűnik. Minél erősebb a mínuszos dioptriád, annál mélyebbre nyomja a szemüveg a szemedet.
Tudom, első hallásra ez nem hangzik túl jól, pedig előnyei is vannak:
Gondolom, nem én vagyok az egyetlen, aki egy amúgy még jó szavatosságú spirált nem szívesen dob ki, amiért az egy kicsit szárazabb lett. Persze úgy meg nem olyan jó használni, hiszen egyrészt túl sok festék kerül emiatt a szempillákra, vagy esetleg szemcsés, csomós lesz a felvitel. Ilyenkor segíthet a forró fürdő. Mármint a spirálon.
Ha a sminkelés kezdetén egy pohár meleg vízbe állítod a zárt tubust, akkor mire a szempilláidhoz érnél, a benne lévő festék átmelegszik és egy kicsit hígabbá válik. Ilyenkor kevésbé csomósodik, viszont általában cserébe lassabban is szárad meg.
Amikor a spirált a vízbe állítod, érdemes figyelni rá, hogy a víz ne érjen fel teljesen a kupakig, mert úgy esetleg beszivároghat a festékbe. A lényeg, hogy egy kicsit átmelegedjen az egész mielőtt felviszed.
A sminkes suliban kaptam annak idején ezt a tippet a tanáromtól. Ha náthás vagy, vagy sokat fújod az orrod, akkor az ajakápoló segíthet megelőzni, hogy kisebesedjen és még pirosabb legyen a bőr. Rengeteg tápláló anyagot tartalmaz, ami segít megelőzni, hogy a bőr kiszáradjon majd kisebesedjen. Általában semmit sem kenünk ilyenkor az orrunkra, pedig egy jó hidratáló krém is segíthet. Minél előbb elkezded krémezni, annál jobb.
Az ajakápoló tápanyagokban gazdagabb, ezért ha az orrod az átlagnál nagyobb igénybevételnek van kitéve, akkor többet segít, mint egy hidratáló krém.
A tippet a Carmex ajakápoló mellé kaptuk, mert mentolt és kámfort is tartalmaz. A kámfor fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatással bír. A mentol hűsít, szintén csillapítja a fájdalmat, valamint segít szabaddá tenni a légutakat. Egyik olvasóm azt írta kommentben, hogy cicaplastot tervez használni a kivörösödött orrára (akkor jutott eszembe, hogy meg sem osztottam még az én tippemet), ami szintén jó ötletnek tűnik, hiszen segít elkerülni a további irritációt és meggyorsítja a bőr regenerálódását. Én a carmext használnám először, majd miután nagyjából beitta a bőr, finoman felitatnám a felesleget és akkor jöhet a cicaplast.
Carmex nem csak nálunk kapható, de sok bio és reformboltban, valamint a DM-ben is. De ahogy írtam, más ajakápolók is jó szolgálatot tehetnek. Az a lényeg, hogy ne várd meg, amíg súlyosabb lesz a helyzet, kezdd el használni minél előbb, ha sokat fújod az orrod.
Az agy trükkös jószág. De mi, akik sminkelünk még trükkösebbek vagyunk. Túljátsszuk a trükkmestert, mert zseniálisak vagyunk, azért. Most éppen azzal, hogy megismerjük az egyik titkát.
Még a gimis rajzszakkörön tanultam és tapasztaltam meg, hogy ha rajzolok egy kört, de a kör egy kis része lemarad a lapról, attól az agy a rajzomat továbbra is egy körnek látja. Mondhatni kiegészíti magában egy egész körre.
Hogy ez most smink szempontból miért érdekes? Azért, mert a szemöldököd íve meghatározhatja, hogy mennyire tűnik karikásnak a szemed. Minél íveltebb a szemöldököd (vagyis minél inkább félkör alakú) annál karikásabbnak tűnik a szemed.. A szem alatti karikás rész is egy körcikk, és az agyad gondolatban (nem tudatosan) máris egy körre egészíti ki az ívet és a karikád még ha nem is feltűnő, mégis a kép része lesz. Viszont, ha a szemöldököd egyenesebb az agynak eltűnik az a késztetése, hogy összekösse a karikával.
Kaptál már olyan ajándékot, amiről első látásra azt gondoltad, hogy ez nem a te világod, de később mégis az egyik kedvenced lett? Én nem egyszer jártam már így. Többek közt ezt is szeretem az ajándékokban.:)
Amikor a Max Factortól kaptam körömlakkokat tesztelésre, akkor az Angel nails-t látva arra gondoltam, nem valószínű, hogy én ezt a lakkot ki fogom próbálni. Aztán valahogy mindig megakadt a szemem rajta. Egyértelmű volt, hogy a szimplán kilakkozom vele a körmöm megoldás számomra nem járható út, de egyre kíváncsibb lettem, hogy vajon ha fedőlakként viszem fel, akkor milyen lesz az eredmény. És (szerintem) valami mesés.
Kezdjük azzal, hogy egy ez egy nagyon különleges színű körömlakk. (Charmmymaggie-nél nézd meg milyen önmagában.) Bézses, aranyos, mályvás színe van. Attól függ, hogyan esik rá a fény. De ami igazán érdekesebbé teszi, az a rengeteg benne lévő mikrocsillám, amitől ugyan egybefüggő felületűnek látszik, de mégis valamennyire áttetszik az alatta lévő szín.
Először a 900-as Ruby Fruit-on próbáltam ki, ami egy nagyon sötét, bordó nailfinity lakk. Ő az. Abszolút az én világom. Gyakran viszem fel vastagabban, hogy nagyon sötét hatású legyen, mint a képen. Ha elég ügyes lennék, biztosan franciás manikűr hatásúan kenném fel, ahogy a Jason Wu 2011 őszi/téli bemutatón is tették. Persze lehet fordított francia manikűrként aranyos-ezüstös félholdat imitálva is felvinni, csak szebben, mint ahogy azt én tettem itt. Vagy akár jöhet az egész körmödre, mint itt jobbra. (Bocsánat a csúnya lakkozásért, pontosan két percet kaptam az egész fotózásra.) A végeredmény erősen metálfényű és egészen egyedi. Hidegebb színek felett ezüstös hatású, melegebbek felett inkább óarany.
Ez a lakk amúgy nagyon inspiráló, mert szuper lehet karácsonyi fedőlakként zöld vagy piros alapon csillag sablonnal felfestve. Én egyszer az indigó színű lakkom fölé kentem elmosott csíkokban, ahogy a díszített farmerek szoktak kinézni. Szóval a variációk száma végtelen.:) Amúgy egy tartós lakkról van szó, ami fedőlakként duplán tartóssá teszi a manikűrt.
Ha ez nem lenne elég, akkor még kiegészítem azzal is, hogy szerintem ez a lakk az egyik legjobb beruházás, ha szupertrendi körmöket szeretnénk. Már írtam a Jason Wu bemutatóról, de ha az őszi/téli Alexander McQueen bemutató manikűrjét vesszük alapul, akkor is jó helyen kopogtatunk.
A kollekció eszméletlen, és az a Sarah Burton tervezte, akinek a nevéhez például Kate Middleton esküvői ruhája is fűződik. Sok szempontból lenyűgöző volt a számomra a bemutató. Az egyik ilyen elem a csatokból összeállított krómsisak hatás. Összesen 6000 ilyen hajcsatra volt szükség, és fejenként két órányi munkát jelentett a felhelyezésük. A smink a Chanel vezető sminkmesterének, Peter Phillipsnek köszönhető.
A körmöknél nem törekedtek éles kontúrokra, tökéletességre vagy kifinomultságra, mégis annyira elegáns és erőteljes, de ugyanakkor könnyed is az összhatás (ráadásul mi is el tudjuk készíteni, pláne mert van hozzá egy szuper körömlakkunk.:)).
Az egész bemutató annyira jól megkomponált, harmonikus és magabiztos, hogy nem maradhatunk videó nélkül, hiszen kár lenne minden egyes elmulasztott képért.
Amikor sminkelni tanultam, a szemceruza nagyon fontos szerepet játszott. Korábban főleg a vízvonalon használtam, meg néha a felső szempillák fölött ívet húztam vele. Az első sminkelési órámon a klasszikus, három színű szemfestés volt a téma, és meglepődtem, hogy az első lépés a szemceruza felvitele volt. Aztán jött a körsatír, a lebegő vonalas smink, az alkalmi smink, és mindnek a ceruza volt az alapja. Hamar megtanultam, hogy a (szem)ceruza mennyire sokoldalú eszköz. Nézzük, mitől is olyan sokoldalú:
1. A ceruza tartósíthatja a szemfestést:
Amikor még a szemfesték alapok/primerek nem voltak ilyen népszerűek, a leggyakrabban használt szemfestés tartósítást a ceruza+szemhéjfesték párosítás adta. A szemceruza (legalábbis a jó minőségű) pazarul tapad a bőrhöz, ami miatt remek alap. A szemhéjfesték a ceruzába könnyen bele tud kapaszkodni, és ez a fúzió mindkettejüknek javára szolgál, hiszen emiatt sokkal strapabíróbbak lesznek. Ha a por szemfestéket magában használjuk, akkor kevésbé tapad a bőrre. Ha a ceruzát használjuk magában, akkor pont a magas tapadás okozza a vesztét, hiszen nem fixálódik rendesen, és emiatt elkenődhet. Ez a technika ma is jól működik, a népszerűsége csupán a speciális primerek (ide értem a zselétusokat és a mindenféle krémes bázist) miatt kezdett csökkenni. Mert azok általában univerzálisabbak, vékonyabban és könnyebben felvihetőek, valamint tartósabbak is. Habár a ceruzák sem állnak meg a fejlődésben, és egyre több cégnek jelenik meg szupertartós ceruzája, vagyis ez a meccs még nincs lefutva teljesen.:)
2. A ceruza mélységet és intenzitást ad a szemfestéknek:
A sminkvideóimban rengeteget használok ceruza alapot, és többek közt emiatt a mélység/intenzitás növelés miatt teszem. Ha a ceruza megadta a színes alapot, akkor már egy kevésbé pigmentált szemfestékkel is magasabb fedést érhetünk el. Különösen szeretem ezt kihasználni a mélyítővonal sminkjénél vagy a szem külső sarkában, ahol a ceruzával előre megrajzolom, majd kicsit ellágyítom az íveket, majd erre jön a szemfesték. Ettől a színátmenetek finomak lesznek, de ugyanakkor a formázás és mélység is megmarad, vagyis az egész szemfestés gazdagabbá válik.
3. A szemceruzával egyszerűbben alakíthatjuk ki a szemfestés struktúráját:
A legtöbb szemfestésnek van struktúrája, hiszen ívekből, formákból és textúrákból áll. Amikor a szemceruzával elkezdem lágyan megrajzolni a kontúrokat, akkor kezdem átlátni a sminket. Olyasmi ez, mint egy kifestőkönyv korvonalainak a megadása. Szerintem ez már önmagában is őrült hasznos funkció. Ezzel tudjuk formázni a szemet és a szemfestést, ráadásul ebben a “tervezési” fázisban még nagyon könnyű korrigálni és változtatni.
5. A szemceruzával plusz színt vihetünk a szemfestésbe:
Alapvetően leginkább erre használjuk leggyakrabban a szemceruzát. Színt adunk a vízvonalnak, vonalat húzunk a szempillák fölé vagy alá. Rengeteg finom trükk létezik erre. Folyamatosan le is szoktam írni, ami eszembe jut.:)
6. A ceruza nem csak a szemen hasznos:
Ha régóta olvasol, akkor már tudod, hogy gyakran nem ott használom a ceruzát, ahol a neve szerint kellene. Szájkontúr ceruzát használtam már szemen nem is egyszer. Sőt a (13-as Barry M) babarózsaszín ceruza pazar élénkítő, matt highlighter (az életben sokkal finomabb, pasztellesebb a színe, kicsit a benefit eye bright-jára hajaz). Persze szemceruza került már nálam a szájra vagy (a fényesek és vastagabbak) rendszeresen az arccsontra.
Rengeteg ceruzám van, és nem tudom megunni őket. Szerencsére a zselé és krémtusok mellett nem sorvadnak el, sőt egyre fantasztikusabbak lesznek. Használjátok őket bátran! Az Illamasqua nemrégiben készített egy nagyon klassz videót a szemceruza (imádom a duci szemceruzákat:)) árnyékoló hatásáról, gondoltam, talán ez is meghozza a kedveteket a kísérletezgetéshez: